Celofoniarki

Celofoniarki są maszynami foliującymi w systemie kopertowym. Znajdują one szerokie zastosowanie przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, tytoniowym, spożywczym i fonograficznym. Przy pomocy tych urządzeń pakowane są perfumy, wyroby tytoniowe, płyty cd oraz luksusowe produkty spożywcze. Pakowanie odbywa się przy zastosowaniu folii BOPP - folii polipropelynowej dwuosiowo orientowanej, która daje możliwość zadruku i laminowania.

Właściwości folii BOPP:
  • dobra zgrzewalność
  • wysoka przezroczystość
  • połysk i korzystne właściwości mechaniczne
  • niska przepuszczalność pary wodnej i substancji zapachowych

Proces pakowania rozpoczyna się od pobrania produktu z przenośnika taśmowego, rolkowego lub bezpośrednio z maszyny produkcyjnej. Celofoniarka pozycjonuje produkt, po czym wykonywane jest opakowanie kopertowe z folii. Automatyczna celofoniarka posiada możliwość adaptacyjnego dostosowania tempa pakowania do częstotliwości podawania produktu. Technologia sterowania i czujników optycznych daje możliwość precyzyjnego pozycjonowania produktu w stosunku do nakładanej folii. Celofoniarki mogą posiadać funkcję przestawienia zakresu pola roboczego, co pozwala na foliowanie produktów o większym zakresie formatowym.

Tego typu celofoniarki wykorzystywane są do pakowania w folię zestawu produktów. Przedział wydajności celofoniarek automatycznych:od 5 do 60 sztuk / minutę.